Facebook ile BağlanHoşgeldin Ziyaretçi Giriş Yap Kayıt Ol Sipariş Takibi İletişim

Sipariş ve Destek:

0232 446 02 46
Led Bant Şerit Led Seti

Led Bant Şerit Led Seti 

5 Metreden Uzun Şerit Led Bağlantısı Nasıl Yapılır ? 

12v Led Şeritler genellikle standart 5 metrelik bobinler halinde satmaktadır. 5 Metreden daha uzun ölçülerde kullanımıyla alakalı detaylı kaynak bulunmaması sebebiyle sizler için hazırladığımız teknik bilgileri içeren kullanım talimatlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Biz Burul Elektronik ekibi olarak, projenizin başından sonuna kadar size yardımcı olabiliriz ve hatta LED şeritlerinizi beslemek ve kontrol etmek için ihtiyacınız olan kablolama için özel ürünler hazırlayabiliriz. 

LED strip lighting

En sık aldığımız sorulardan biri de genellikle "5 metreden daha uzun LED şerit nasıl kurabilirim?" şeklindedir.

O halde daha uzun ölçülerdeki kurulumlar için çözüme bir göz atalım:

MAKSİMUM UZUNLUKLAR

LED şeritler genellikle 5 metrelik bobinler halinde üretilir, 12v DC enerji akımı Düşük Voltajlı Doğru Akımdır. Bu sebeple voltajın pcb üzerinde uzun mesafe ilerleme kabiliyeti kısıtlıdır. 

Deneyimlerimize göre, gözünüz gerilim düşüşünü ve buna bağlı olarak parlaklık kaybını fark edene kadar tek renkli LED şeritlerde yaklaşık altı metrelik bir sürekli uzunluk kurmanız mümkündür. Bu, kullandığınız LED şerit türüne bağlı olabilir.

12v DC ile çalışan tüm şerit led ürünleri için bu durum söz konusu olur. RGB Ledler , bar ledler dahildir. 24v şerit led ürünleri voltaj gücünün daha yüksek olması sebebiyle daha uzun ölçülerde daha düşük güç kaybı meydana gelir. 

Example RGB LED installation - single lighting zone

(Eğer LED transformatörleri, alıcıları ve kontrol cihazlarını nasıl bağlayacağınız hakkında rehberlik arıyorsanız, neden siparişinizi verirken LED şeritlerini bağlama konusundaki destek sayfamıza bir göz atınız?)

LED ŞERİT IŞIKLARINI PARALEL OLARAK NASIL BAĞLARIM?

5 metreden daha uzun LED şeritleri kurmak için LED şeritlerinizi transformatörünüze paralel olarak bağlamak önemlidir. Her bir 5m LED şeridi için ayrı bir transformatör mü gerekeceğini merak ediyor musunuz? Aslında gerekmez! Birden fazla şeriti tek bir transformatöre bağlayabilirsiniz, yeter ki LED şeridinizin toplam gücü transformatörün çıkışını aşmasın.

İşte 3 x 5m rulo tek renkli LED şerit ışıkları için bazı temel kablolama önerileri. (Bu sadece bir örnektir - 5m rulodan daha büyük herhangi bir kurulum için aynı genel yaklaşımı kullanırsınız.) Daha önce de belirttiğimiz gibi, bobinleri tek bir başlangıç kablosuyla (uçtan uca) seri olarak birleştiremezsiniz, çünkü bu şeridin boyunca önemli bir gerilim düşüşüne neden olur. Bunun yerine, üç şeridi de ayrı ayrı transformatöre bağlayın ve uçlarını bir araya yakın bir şekilde, aralarında boşluk olmadan konumlandırın, böylece ışık sürekli olur ve üç şerit LED şeridi tek bir bobin gibi görünür.

Başlangıç kabloları için 2 damarlı, 0,75 mm kalınlığında kablo kullanmalısınız. Bu size LED şeritlerinizi transformatöre kadar 15 metreye kadar uzaklıkta konumlandırmanızı sağlar. Bu kablolama kurallarını takip ederseniz, LED şeritlerinizin parlaklığı baştan sona tutarlı olacaktır.

LED installation dos and don'ts.jpg

DİKDÖRTGEN BİR ŞEKİLDE LED ŞERİT IŞIKLARINI NASIL KURABİLİRİM?

Salonunuzun etrafına bir dikdörtgen şeklinde LED şerit ışıkları kurmayı planlıyor musunuz? Bunu en iyi nasıl yapacağınızı ve kaç tane kabloya ihtiyacınız olacağını merak ediyor musunuz? İşte size yardımcı olacak bir kablolama şeması.

Installing LED strips around a rectangular space

Unutmayın, Burul Elektronik, LED şeritlerinizi önceden kesip lehimleyebilir. Siparişinizi verirken ihtiyacınız olan uzunlukları bize bildirin. Ayrıca bağlantı kablolarını ekleyebilir ve kurulumu kolaylaştırmak için her şeyi etiketleyebiliriz. Bu kablolama şemasında görebileceğiniz gibi, iki LED şeridi, her biri ayrı bir transformatör ve alıcıya geri bağlanacak şekilde kablolamak zorunda değilsiniz.

LED ŞERİT IŞIKLARINI BİR HAT ŞEBEKESİNE NASIL BAĞLARIM?

Evet, bağlarsınız. Eğer LED şerit ışıklarınızı bir halka şeklinde bağlarsanız, tek bir hatta yaklaşık 10 metre şerit bağlayabilirsiniz. (Yani normal 5 metrelik şeridin iki katı). Bu, halka şeklindeki ana hattın LED şeridinizi her iki uçtan besleyeceği anlamına gelir; sanki bağımsız olarak 2 x 5m uzunluğunda besleme yapıyormuş gibi.

wiring LED tape in a ring main

BİRDEN FAZLA ALANA SAHİP BİR LED ŞERİT PROJESİNİ NASIL BAĞLARIM?

İşte birden fazla alana sahip bir projeyi nasıl kablolayacağınızı gösteren bir kablolama şeması. Bu, RGB 15w 24v LED şerit (en fazla 5m rulolar) ve çoklu bölge kontrol cihazı kullanır. Görebileceğiniz gibi, bölgeleri birbirine bağlamadan da tek bir kontrol cihazıyla kontrol edebilirsiniz. Kontrol cihazı, her bölge için farklı renk tonları, renk geçişleri veya diğer programlar ayarlayabilir veya kablosuz bir düğmeye dokunarak tüm bölgeleri senkronize edebilir. Bu yaklaşım, birbirine bağlanamayan birkaç alanın bulunduğu yerlerde çok yaygındır. Restoranlar, oteller, gece kulüpleri ve hatta büyük evler genellikle böyle bir tasarım kullanır.

example RGB LED installation - multiple lighting zones

LED şeritleriniz isterseniz farklı uzunluklarda olabilir. Her bir alana yeterli güçlü bir transformatöre sahip olduğunuzdan emin olun ve sorun yaşamazsınız.

 

 

%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

HIZLI TESLİMAT - KOLAY İADE

Stoktan Hızlı Teslimat, Kolay İade Seçenekleri

KREDİ KARTIYLA ÖDEME VE TAKSİT SEÇENEKLERİ

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

7X24 BİZE ULAŞIN

Uzman E-Ticaret personelimize her zaman ulaşabilirsiniz.

Kampanya ve indirimlerden haberdar olun.

Size yardımcı olmamızı ister misiniz?

X

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz.

Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni sayfamızdan erişebilirsiniz.